Spojení či přenos pohybu
Nejčastěji se závity používají na šroubech či maticích, přičemž účel má spojovací, nebo nám přenáší jistý pohyb. Takový zvedák převádí otočný pohyb na posuvný, takže otáčením může zvedat velmi vysokou hmotnost, přičemž vystačí k tomu lidská síla. Druhou možností je spojování součástí, kdy běžný je šroub s maticí. Jedná se o pohodlné těsnění řešení, protože součásti můžeme snadno rozebírat a zároveň tohle spojení má slušnou pevnost.
Samozřejmě záleží na tom, jakou třídu pevnosti mají. Do součástí obvykle stačí vyvrtat otvory a použít podložky, protože ty nám zvětší stylovou plochu. Jestliže potřebujeme dotažení na přesný moment, což je třeba u součástek v motoru, tak použijeme momentový klíč s patřičným rozsahem. U venkovního požití bychom měli myslet na povrchovou úpravu, protože může dojít k zreznutí. U šroubů, jenž jednou povolit musíme mnohdy použít vyvrtání.
Trapézové závity
Každý závit nemá stejně parametry, protože jich máme několik druhů. V běžné praxi se nejčastěji setkáme s metrickými. Ovšem i ten může mít různé stoupání. Nyní se přesuneme k trapézovému, jenž má lichoběžníkový tvar. Hlavním rozdílem oproti tomu metrickému je o dost větší stoupání, takže jej můžeme využít u šroubu pohybového. Takových posuvných mechanismů je spousta, a proto se i tento typ závitů dost využívá.
Jeho výroba není nijak komplikovaná, jenom potřebujeme přesné nástroje, aby měl požadované vlastnosti. Klasickým je trapézový závitník, s kterým je výroba hračka. S takovým nástrojem se snadno řeže jeden závit za druhým, takže ani sériová výroba není problém. Nástroj je z pevného materiálu, takže zvládne pracovat dlouhou dobu a stále bude ostrý. Koupit můžeme u různé konkrétní typy jako je levý závit, takže nástroj můžeme vybrat přesně pro své využití, aby vyhovoval konkrétnímu případu.