Quinoa je exotická obilovina, jejíž výhodou je výborná stravitelnost, velmi snadná příprava, a především značné množství živin. Dodává se k nám na trh ve formě celých zrn, případně vloček, a je bezlepková, takže může velmi dobře posloužit i při bezlepkové dietě. Hlavními pěstiteli této plodiny jsou Kolumbie a Ekvádor, proto je také Quinoa cena vyšší, ve srovnání např. s pšenicí či žitem. Investice do této obiloviny se však vyplatí a možná, že si to uvědomíte hlavně v budoucnu, kdy ušetříte za další zbytečné výdaje za lékařská ošetření a traumata spojená s civilizačními chorobami, v souvislosti s konzumací výrobků z klasické bílé necelozrnné mouky.
Jak ji upravovat a podávat
U exotických plodin se často setkáváme s odporem ze strany strávníků, kteří by sice rádi něco neobvyklého ochutnali či vyzkoušeli, ovšem nemají povědomí o tom, jak takové suroviny připravovat. Stále v mnohých z nás přetrvává ono příslovečné „zvyk je železnou košilí“, ale vězte, že v případě „peruánského pokladu“ to stojí za to.
Quinoa je obilovina s neutrálním chuťovým vjemem, to je její obrovské plus. Můžeme ji tedy přidat do sladkých i slaných jídel naprosto bez obav. Skvělá je ve formě vloček, ty můžete kombinovat např. s ovesnými, ječnými, pohankovými nebo kukuřičnými pro přípravu rychlých kaší, které výborně zasytí a dodají energii, což je výhodné hlavně ráno. Dále lze Quinou vařit v podobě celých zrn (ideální je nejprve ji namočit na 20 minut do studené vody, vodu pak slít a vařit ji v čerstvé vodě, čímž se odbourají hůře stravitelné hořčiny).
Uvařená celá zrna se hodí jako náhrada rýže do rizota, skvělá jsou jako sladký nákyp s ovocem, můžete s nimi zahustit polévku. Někteří lidé z nich připravují i dezerty nebo sušenky, receptů je na Internetu celá řada, stačí si některý z nich vybrat a vyzkoušet. Budete pak možná překvapeni, jak chutné pokrmy se z Quinoy dají vykouzlit.