Dikobrazi žijí v teplých oblastech Evropy, Asie i Afriky. Skvěle mají vyvinutý čich a sluch, hůře jsou na tom se zrakem. Přes den se ukrývají v norách, které si vyhrabávají. Aktivní jsou v noci a za soumraku. Jejich mláďata se rodí v menším počtu, jsou vyvinutá, poměrně velká a osrstěná. Dikobrazi jsou býložravci, živí se rostlinami, hlízami i plody.
Jak jsou dikobrazi velcí?
Osináci z čeledi dikobrazovitých se řadí mezi menší dikobrazy, jsou rozšířeni v jižní Asii a střední Africe. Bez ocasu je jeho délka necelých 50 cm. Dovedou obratně šplhat po stromech a skákat. Mezi největší zástupce čeledi patří dikobraz obecný a dikobraz srstnatonosý. Jejich délka se pohybuje kolem 80 cm a váha zhruba kolem 25 kg. Dikobraz obecný se vyskytuje v Itálii i v severní Africe. Nory si vyhrabává pod skalisky, za potravou se vydává v noci. Druhý jmenovaný žije v jihozápadní Asii od stepí až po horské oblasti.
Kde se vyskytují „stromoví dikobrazi?“
Takzvaní „stromoví dikobrazi“ mají vlastně blíže k morčatům. Jedná se o 16 druhů, které obývají Severní a Jižní Ameriku. Živí se rovněž rostlinnou stravou. Patří mezi ně například urzon kanadský. Žije převážně na stromech, dorůstá zhruba do délky 70 cm a váží až 7 kg. Tělo má pokryté hustou srstí, jejich kratší ostny jsou řídce rozmístěny v srsti. I jejich ocas je pokrytý ostny. Jak název napovídá, žije v Kanadě, ale také například až v Mexiku. Doma je v hustých lesích, umí také skvěle lézt, a tak na zem slézá jen výjimečně. Mládě se rodí většinou jen jedno, jeho bodliny jsou měkké a po několika dnech je schopné lézt po stromě. Kuandu je dalším zástupcem „stromových dikobrazů.“ Žije ve Střední a Jižní Americe. Většinu dne rovněž tráví ve větvích stromů.
Střílí nebo nestřílí ostny?
Dikobraz ostny nevystřeluje. Svým nepřátelům se bráním funěním a hlasitým chřestěním ostny. Když se k němu nepřítel přiblíží, obrátí se k němu zády a snaží se do něj své ostny zabodnout. Pokud se mu to povede, uvolní je stažením kůže. Nepříteli tím způsobí hlubší hnisavé rány. Ztracené ostny dikobrazům po čase dorostou.