Pískovou nebo kartušovou? Touto otázkou se začnete zabývat v okamžiku, kdy zvažujete nad pořízením bazénu. Ten totiž nemůže zůstat pouhou dutou nádrží na vodu, aniž by ji dostatečným způsobem technologické zázemí neudržovalo v kondici. Ano, hovoříme v této souvislosti především o bazénové chemii a filtraci, poháněné výkonným vodním čerpadlem. Pojďme se nyní zaměřit na samotnou filtraci a porovnat její dva základní způsoby, které se běžně používají v současné době:
Kartušové patrony
Box na kartušové filtry může tak trochu připomínat kávovar. Pravděpodobně si dokážete představit, jak přes mletou zrnkovou kávu přístroj procedí horkou vodu skrze papírovou vložku, v níž se zachytí i ty nejjemnější částečky, přitom bude nápoj dostatečně chutný a koncentrovaný.
Kartuše ve filtrech bazénů jsou kruhového tvaru, poskládané jako harmonika uvnitř plastového zásobníku, kudy voda protéká a zachycují se v ní drobné mechanické nečistoty. Její výhodou je pochopitelně nízká pořizovací cena, a to i tehdy, kdy se v průběhu jednoho měsíce spotřebuje 5 – 10 papírových vložek.
Jeden háček to však má, a sice výkon zařízení. Filtrační kartuše se totiž vyplatí pouze u velmi malých objemů nádrží. Pro větší bazény je již třeba nasadit pískovou filtraci s výkonnějším čerpadlem.
Pískové filtrace
Namísto papírové vložky je uvnitř zařízení box pro křemičitý písek, který bezpečně odchytí nečistoty i u velkých bazénů. Při nákupu je třeba zohlednit velikost bazénu a zvolit optimálně výkonné čerpadlo i velikost filtračního zařízení. Namísto křemičitého písku se někdy používá alternativní minerál zeolit. Pořizovací náklady jsou sice vyšší, ale není třeba často kupovat a měnit náplně filtrů, stačí jen jednou týdně písek propláchnout vodou a pískovou náplň filtru kompletně měnit až po dvou nebo třech koupacích sezónách.