Nizozemské království je tvořeno z evropské části Nizozemska, kterému se nesprávně říká Nizozemí nebo Holandsko. Patří pod něj i tři malé ostrovy v Karibiku: Bonaire, Saba a Svatý Eustach. Dalšími třemi částmi království jsou ostrovní země Curaçao, Aruba a Svatý Martin. Každá z těchto zemí má vlastního premiéra i vlastní vládu, ale hlavou všech je král Viliém Alexandr. Aby to bylo ještě komplikovanější, tak v Nizozemském království platí čtyři měny.
Kromě známého eura to jsou:
· Americký dolar (platí v karibském Nizozemsku)
· Gulden Nizozemských Antil (platí na Curaçau a Svatém Martinu)
· Arubský florin
Nizozemsko je u nás známé především pěstováním tulipánů a dalších okrasných cibulovitých rostlin, které vyváží do celého světa, a samozřejmě typickými dřeváky. Málokdo ovšem ví, že se Nizozemsko proslavilo již v sedmnáctém století a ve zcela jiném oboru.
V 16. století totiž vládli v Nizozemsku Španělé, ale po dlouhých a těžkých bojích si Nizozemci vydobyli svá území zpět. A právě národní hrdost a sebejistota, která vzešla z této vítězné války, se projevila v umělecké tvorbě. Proto této době dodnes Holanďané říkají „zlatý věk malířů“. Vždyť v sedmnáctém století zde byla vytvořena unikátní sochařská a malířská díla. A právě malířství tohoto období se proslavilo po celém světě.
Počet uznávaných malířů, pracujících v Nizozemsku je dodnes ohromující. Témata jejich děl byla rozličná, ale většinou se týkala právě dosaženého míru, svobody a prosperity země.
Malíři také vynikali krajinomalbou nizozemského pobřeží, domácích scén, portrétů známých obchodníků či zátiší s obchodními artikly.
Oproti jiným zemím byla upozaďována tvorba náboženských výjevů, protože většinu obyvatel té doby tvořili protestanti. Proto i kostely byly velmi málo zdobeny.
Mezi nejznámější malíře, jejichž díla jsou v aukcích dodnes výsostně ceněna, patří Rembrandt Harmenszoon van Rijn, portrétista Frans Hals či Jan Vermeer.