Senná rýma dovede postiženého člověka pěkně potrápit. Nejedná se o rýmu, jako takovou, ale její příznaky jsou velmi podobné. Možná ani ze začátku nepoznáte, že se o sennou rýmu jedná. Výtok z nosu, pálení sliznic, svědící oči, to vše může sennou rýmu provázet. Pokud máte podezření, že senná rýma je právě váš problém, navštivte lékaře. Možná zjistíte, že se právě u vás bude jednat o alergickou reakci na roztoče, pyly, plísně nebo na srst zvířecích mazlíčků.
Někteří lidé, kteří trpí sennou rýmou pocítí její příznaky zvlášť v jarním období, kdy začínají kvést rostliny a stromy. Jedni se s tímto problémem potýkají lépe, jiní mají reakce bouřlivé. U těchto citlivějších jedinců, může dojít k větším zdravotním komplikacím ve formě astmatu nebo zánětů sliznice či středního ucha. Pokud navštívíte lékaře, nejspíš budete odesláni na alergologii, kde vás podrobně vyšetří a ujistí, na jaké látky je vaše tělo alergické. V takovém případě obdržíte odpovídající léčbu, která příznaky senné rýmy zmírní. Nejčastější příčinnou alergií je podráždění pyly, roztoči a srstí domácích mazlíčků. Abychom mohli účinně proti zdravotnímu problému bojovat, musíme se snažit vyhýbat alergenům, které jsou pro nás spouštěčem. Alergici na pyl by v době kritické sezóny měli omezit pobyt venku. V případě alergie na srst a roztoče, se musíme snažit, udržet domácnost v maximální čistotě.
Roztočů se můžeme zbavit velmi těžce, ale prevencí je absence záclon, závěsů, péřových pokrývek, koberců a čalounění. Při nákupu přikrývek a polštářů by si alergici na roztoče měli vybírat materiály, které snesou časté praní, alespoň na šedesát stupňů. Předcházet bychom měli také plísním, které se mohou v domácnosti objevovat. Zvlášť vlhké a málo větrané místnosti, k tvorbě plísní inklinují. Pokud možno ošetřete místa s plísní příslušným přípravkem a snažte se co nejvíce napadené prostory větrat.